מחאה על אלימות וגזענות משטרתית

אחד האירועים המכוננים ביצירת משבר האמון בין קהילת ביתא ישראל לממסד הוא מותו המסתורי של הצעיר יוסף סלמסה, בן למשפחת עולים מאתיופיה שנולד בישראל. הפרשה החלה בשנת 2014 כששוטרים ניגשו לסלמסה והאשימו אותו בניסיון פריצה. חרף הכחשת האשמות של סלמסה השוטרים הפנו כלפיו אלימות רבה, ולבסוף גם עצרו אותו. כעבור כמה שעות שחררו השוטרים את סלמסה והשאירו אותו אזוק, מעולף ופצוע מחוץ לתחנת המשטרה והוא הובהל לבית החולים, ללא ליווי משטרתי. מסיבות שונות לא נפתחה חקירה משטרתית בנוגע לאירוע. 

חודשיים לאחר האירוע סלמסה הוכרז כנעדר ויומיים לאחר מכן נמצאה גופתו בתחתית מצוק המחצבה בבנימינה. נסיבות מותו אינן ברורות, המשטרה טענה שמדובר בפגיעה עצמית בעוד משפחתו של סלמסה גורסת כי הוא נרצח והמשטרה העלימה ראיות ודבקה בכיוון חקירה מסוים במטרה לסגור את התיק. המשפחה ביקשה לפתוח מחדש את חקירת המשטרה ואף ערכה צעדה והפגינה יחד עם כ-500 אנשים מול המטה הארצי של המשטרה בירושלים במחאה על ההחלטה לסגור את התיק ונגד האלימות המשטרתית כלפי קהילת יוצאי אתיופיה. 

למרות שחקירת מח"ש העלתה ספק באמינות עדותם של השוטרים, התיק נסגר שוב מחוסר ראיות ובשנת 2017 היועץ המשפטי לממשלה דחה את הערעור של המשפחה על סגירת התיק. אולם, בעקבות הלחץ הציבורי והתקשורתי התיק נפתח שוב. נסיבות מותו של יוסף סלמסה נדונו בשתי ועדות בכנסת, וסוקרו בתקשורת הארצית והעולמית. פרשת מותו של סלמסה סימלה בעיני הקהילה את הגזענות והאלימות שהם חווים מהמשטרה.

הפגנות נגד האפליה

אירוע נוסף שתרם למשבר האמון בין הקהילת ביתא ישראל למשטרה התרחש באמצע שנת 2015, אז פורסם סרטון שבו נראו שוטר יס"מ ומתנדב מכים חייל ממוצא אתיופי בשם דמאס פיקדה בלי סיבה נראית לעין. לאחר המקרה, החייל נעצר בגין תקיפת שוטרים והשוטר הושעה, והמקרה עבר למחלקה לחקירות שוטרים ואף הגיע ליועץ המשפטי לממשלה שסגר את התיק מ"חוסר עניין הציבור". התיק נפתח מחדש וגם הגיע לבג"ץ, שם זוכה פיקדה מכל אשמה, אבל הסרטון הצית גל מחאות של יוצאי אתיופיה נגד גזענות ונגד אלימות משטרתית כלפיהם. בהפגנות הללו, שנערכו במספר מוקדים וערים בישראל, לעיתים חסמו את כביש 1, את איילון ואת הרכבת הקלה בירושלים. למרות שהמטרה הייתה לערוך הפגנה לא אלימה, ההפגנות לא פעם הפכו לסוערות ונפגעו בהן מפגינים ושוטרים. 

בינואר 2019 התלקחו המחאות מחדש כששוטר ירה מטווח קצר והרג את יהודה ביאדגה, צעיר הלוקה בנפשו, שיצא לרחוב עטוף טלית עם סכין בידו. גל נוסף של מחאות נגד אלימות משטרתית כלפי יוצאי אתיופיה בישראל עלה אחרי שקצין משטרה ירה והרג צעיר בן העדה בשם סלומון טקה. במהלך ההפגנות הללו נחסמו צירים מרכזיים ברחבי הארץ, ולבסוף, לאחר סירובם של המפגינים להתפזר, ההפגנות פוזרו בצורה אלימה ונפגעו מעל 80 אנשים, מפגינים ושוטרים.